עזרה ראשונה לחיות

עזרה ראשונה לחיות

לאמבולנס חיות חייגו 054-5710953


אנו רגילים לראות את חיית המחמד שלנו משתובבת ומשחקת, אולם כמו בבני אדם גם בחיות המחמד, תאונות הן חלק בלתי נפרד מחיינו ומחייהן של חיות המחמד שלנו.
חיות מחמד כגון: כלבים וחתולים עלולים להיחבל ולהיפצע מסיבות שונות. להלן מדריך עזרה ראשונה לטיפול בפצעים כגון פצעי נשיכה, שפשופים וכדומה.

חני ענפי שירותי חירום לבעלי חיים, שירות אמבולנס לחיות
שימו לב! מדריך זה איננו מיועד לשמש כתחליף להתייעצות עם וטרינר!
העצות בכתבה זו, מטרתן אך ורק בכדי להגיש עזרה ראשונה לחיית המחמד. על מנת למנוע את הידרדרות מצבה ובכדי שהיא תגיע למרפאה הווטרינרית במצב הטוב ביותר האפשרי.

בחלל הפה של בעלי החיים מצויים חיידקים רבים ולכן פצעי הנשיכה עלולים להזדהם בקלות. הווטרינר עשוי להחליט על מתן טיפול אנטיביוטי ובמקרים אחרים יתכן שיהיה צורך בהתערבות כירורגית.

לפני פנייתכם לווטרינר,כדאי שתבדקו היכן נמצאים פצעי הנשיכה ומה רמת חומרתן של הפציעות, באמצעות איתור של אזורים לחים ורטובים על פרוותה של חיית המחמד ובדיקה ידנית עדינה ע"י העברת הידיים על פרוות חיית המחמד בכדי לזהות כתמי דם. רצוי ללבוש כפפות כאשר אתם מטפלים בחיית המחמד שלכם.

רצוי לשטוף את הפצעים בכדי למנוע את החמרת הזיהום, השטיפה יכולה להיעשות בסליין (סליין זו תמיסת מלח בישול שריכוזה מותאם לריכוז המלחים הדרוש לגוף. מכונה גם מים פיזיולוגיים) ואם אין לכם נוזל סליין, אפשר גם במים מורתחים שקוררו לטמפרטורת החדר עם מלח ביחס של 1 ליטר מים עם כף מלח. לאחר מכן אפשר למרוח פולידין על הפצע המדמם.

במקרים של פצעים או שפשופים קלים רצוי לוודא שהפצע לא ממשיך לדמם באמצעות לחיצה עם פד גאזה על פצע (לאחר הסרת הפד לבדוק אם הפצע ממשיך לדמם). במקרים של פצע מדמם, רצוי להגיע מהר ככול האפשר למרפאה וטרינרית לקבל טיפול רפואי הולם. פצעים שאינם מדממים הם בעלי דחיפות קטנה יותר מפצעים מדממים, אולם גם במקרים של פצעים לא מדממים רצוי להגיע באותו היום לקבלת טיפול רפואי.

במקרים של פצעי נשיכה, רצוי מאוד להגיע מוקדם ככל האפשר לווטרינר משום שאדם לא מיומן לא מסוגל להעריך את רמת חומרת פצעי הנשיכה. פצעי נשיכה עשויים להיות בעלי שטח פציעה קטן שעלול להראות לעין לא מקצועית כפצע לא משמעותי, אך ישנם מקרים בהם פצעי הנשיכה חודרים עמוק ועלולים לפגוע באיברים פנימיים. לכן, במקרים של פצעי נשיכה רצוי לסור בדחיפות לווטרינר.

במקרים של פצעים גדולים וחשופים כדאי לעטוף אותם בתחבושת בכדי למנוע זיהום נוסף. במקרים של פצעים המדממים בצורה ניכרת, יש להפעיל לחץ על הפצע המדמם. אין להשתמש בחוסם עורקים! שימוש בחוסם עורקים ע"י אדם לא מיומן עלול להחריף את חומרת המצב!

כדאי לברר אם הכלב הנושך מחוסן כנגד כלבת.

חני ענפי, חילוץ והצלת חיות