האם יש חוק הרדמת כלבים בישראל?

שאלות ותשובות בנושא חיות מחמד

האם קיים חוק כזה בישראל שמאפשר לראשויות להרוג כלבים משוטטים?
האם זה חוקי שפקחים של משרד החקלאות מחסלים כלבים ביריות?

אני לא עורך דין אבל, מקריאה במקורות מהימנים אני מבין שבישראל יש מספר חוקים ונהלים הנוגעים להמתת כלבים:

 • חוק צער בעלי חיים: על פי חוק זה וטרינר או עובד ציבור אחר שהוסמך לכך רשאי להמית בעל חיים במידה והוא חולה או סובל ולא מקבל טיפול רפואי הולם.
 • החוק להסדרת הפיקוח על כלבים: בחוק זה נקבע כי שוטר או וטרינר עירוני או פקח שצריכים לתפוס כלב מתוקף סמכות שניתנה להם ואם לא ניתן לתפוס אותו מבלי שתישקף סכנה מוחשית לחיים או לנזק גופני של התופס, אז מותר להמית את הכלב.
  בסעיף אחר של החוק להסדרת הפיקוח על כלבים נקבע כי במקרה של ביטול רישיון החזקת כלב ואין אפשרות למסור את הכלב לגורם מורשה על פי חוק, אז הווטרינר העירוני יכול להורות על הרדמת הכלב ובעלי הכלב צריך לשאת בהוצאות.
 • פקודת הכלבת: לפי חוק פקודת הכלב אם יש חשש בעל חיים כלשהוא חולה בכלבת, אפשר להמית אותו. כלב או כל בעל חיים עזוב שנשך אדם צריך להיות מוחזק בכלביה למשך 10 ימים בבידוד (בכדי לראות שאינו חולה בכלבת) ואם בעליו לא רוצה אותו ואף אדם אחר לא מוכן לאמץ אותו, אז ניתן להמית אותו בכלביה.
 • נוהל טיפול בכלבים משוטטים: חוק פקודת הכלבת הוא גם הבסיס לנוהל "טיפול בכלבים משוטטים ומתפרעים למניעת הפצת מחלת הכלבת" של משרד החקלאות.
  על פי נוהל זה מותר לפקחי משרד החקלאות לחסל כלבים משוטטים באמצעות ירי מנשק חם.
  למעשה נוהל זה אחראי להמתה של כלבים רבים על ידי פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (נקראה בעבר: פיצו"ח) על פי עמותת תנו לחיות לחיות בשנת 2018 ירו והרגו פקחי היחידה 368 כלבים ובשנת 2019 חוסלו 635 כלבים ובשנת 2020 חוסלו 896 כלבים.
  אגב, מרבית הכלבים שחוסלו על ידי פקחי משרד החקלאות היו בנגב ואילו בנגב לא היו מקרים שכלבת בשנים האחרונות.

חני ענפי שירותי חילוץ, לכידה, הצלה וקבורת חיות מחמד

חני ענפי מספק שירותי אמבולנס חיות, הסעת חיית המחמד לווטרינר או לבית החולים הווטרינרי.
חילוץ והצלת חיות מחמד מעצים, צינורות, מקומות גבוהים ועוד.
שירותי קבורת חיות מחמד בבית קברות לחיות.
דברו איתי