למה כלב מוציא קצף לבן מהפה?

כלב מרייר מהפה

אחת הדעות הקדומות השכיחות אפילו היום בעידן שבו כל כך קל לקבל מידע מהימן היא הדעה שכאשר כלב מוציא קצף לבן מהפה, זה סימן שהוא חולה בכלבת.
זה לא נכון!
ראשית, כדאי להבין שהקצף הלבן שיוצא מפי הכלב הוא רוק שבמגע עם האוויר הדבר גורם להקצפה.
כמות הקצף תלויה בסיבה שבגללה הכלב מוציא קצף, כך לדוגמה יציאה של קצף כתוצאה מהתרגשות תניב פחות קצף מאשר במצב של התקף פרכוסים.
יכולות להיות סיבות רבות ליציאה של קצף לבן מהפה בכלבים חלק מהן יכולות להעיד על מצב בריאותי חמור של הכלב ואחרות לא, ולהלן חלק מהן:

סיבות אפשריות ליציאה של קצף לבן מפי הכלב

  • התרגשות או מתח נפשי: כלבים יכולים להוציא קצף מהפה כאשר הם מתרגשים או מצויים במתח, זה יכול להיות בזמן משחק, כאשר מלטפים אותם או סתם כאשר מוציאים אותם לטיול.
  • חרדה או פחד: כלבים מוציאים קצף מהפה כאשר הם מפחדים או כאשר הם מצויים במצב של חרדה. זה יכול לקרות במצב של רעשים חזקים ולא מוכרים, אנשים חדשים או בקרבת בעלי חיים אחרים.
  • כאבים: כאשר כלב מרגיש כאב חזק הוא עשוי להוציא קצף לבן מהפה.
  • מכת חום: במצבים של חום קיצוני כלבים יכולים להוציא קצף לבן מהפה כאשר הם ספגו יותר מידי חום כמו לדוגמה אם הם נזנחו ברכב בשמש הלוהטת או היו קשורים בחצר ביום מאוד חם.
  • הרעלה: כאשר כלב בולע רעל כלשהו הוא עלול להוציא קצף לבן מהפה כמו לדוגמה באכילת צמחי רעיל או תרופה שלא נועדה להם. במצב של הרעלה הקצף הלבן יופיע בדרך כלל עם תסמינים נוספים של הרעלה כמו: הקאות, שלשול, רעד או פרכוסים.
  • בעיות עיכול: מצב של היפוך קיבה בכלבים, הקאות חמורות או בליעת גוף זר שגורם לגירוי, כל אלה ובעיות עיכול נוספות עלולים לגרום ליציאה של קצף לבן מפי הכלב.
  • בעיות נשימה: כלבים עם בעיות נשימה כמו: חנק, זיהום בדרכי הנשימה או קשיי נשימה עלולים לגרום ליציאה של קצף לבן.
  • בעיות שיניים: כאבים או גירוי עז בלוע כמו לדוגמה בעיות שיניים, אפטות בפה או גוף זר שנתקע בחלל הפה עלולים לגרום לכלב להוציא קצף לבן מהפה.
  • כלבת: מחלת הכלבת היא מחלה ויראלית שמשפיעה על מערכת העצבים ולכן יכולה לגרום להפרשה מוגברת של קצף לבן מהפה. זהו מצב מסוכן שיכול לסכן גם בעלי חיים וגם בני אדם. כלבים שחולים בכלבת מראים גם שינויים התנהגותיים, תוקפנות או קושי בבליעה.

אלו הם רק חלק מהסיבות האפשריות למצב שבו כלב מוציא קצף לבן מהפה ויכולות להיות סיבות אחרות נוספות.
בכל מקרה, כפי שהבנתם כעת, יציאה של קצף לבן מפי הכלב לא בהכרח מעידה על בעיה חמורה אך, מאחר ואין לכם את היכולת לבצע אבחון מדויק של מצב הכלב, כדאי שתיקחו אותו לווטרינר.

חני ענפי שירותי חילוץ, לכידה, הצלה וקבורת חיות מחמד

חני ענפי מספק שירותי אמבולנס חיות, הסעת חיית המחמד לווטרינר או לבית החולים הווטרינרי.
חילוץ והצלת חיות מחמד מעצים, צינורות, מקומות גבוהים ועוד.
שירותי קבורת חיות מחמד בבית קברות לחיות.
דברו איתי

קרדיט תמונה: https://www.flickr.com/photos/91255327@N00/2586744664