מזון לכלבים

כלב לועס עצם

מזון לכלבים הוא מזון מעובד המיוצר בעיקר לצריכתם של כלבים. בתעשיית המזון לכלבים מתגלגל כסף רב ומעריכים כי רק בארה"ב בשנת 2007 הוציאו בעלי הכלבים כ8.5 ביליון דולר על מזון כלבים תעשייתי.

מזון הכלבים התעשייתי הראשון יוצר באמצע המאה ה-18 ע"י ג'יימס ספרטס (James Spratt) שפיתח את ביסקוויט הכלבים הראשון בשנת 1860.
חברת ספרטס היא כיום אחת החברות הגדולות ביותר בעולם לייצור ביסקוויטים לכלבים.

מזון כלבים מגיע בדרך כלל ב-2 צורות: יבש ורטוב (בקופסאות שימורים).
מזון כלבים יבש מכיל כ-6%-8% לחות (מסה"כ הנפח) לעומת מזון רטוב שמכיל כ60%-90% מים (מסה"כ נפח המזון).
מרבית חובבי הכלבים מעדיפים מזון יבש בגלל המחיר הזול יותר ובגלל הנוחות שבהובלה ובטיפול. מזון כלבים יבש איננו גורם לליכלוך כמו מזון רטוב ונשמר לתקופה ארוכה יותר לאחר פתיחתו.

מזון כלבים רטוב הוא אומנם איכותי יותר מבחינת המרכיבים שמצויים בו (כאשר מתעלמים ממרכיב המים), מזון כלבים רטוב מכיל שומנים וחלבונים בכמות רבה יותר מאשר זו המצויה במזון כלבים יבש. אך, בגלל כמות המים הגדולה יש צורך בכמות רבה יותר של מזון רטוב בכדי לספק את צרכיו של הכלב.

בנוסף, למזון היבש והרטוב קיימים בשוק מזונות חלופיים בצורות מגוונות כגון:
מזון קפוא – זהו מזון שלא עבר תהליך עיבוד ולעיתים אף ללא בישול, המטרה במזון זה היא להימנע מתהליך עיבוד המזון שגורם להרס של המרכיבים התזונתיים ולהאריך את חיי המדף של המוצר.
מזון מיובש – זהו מזון שמכיל מים בכמות כה קטנה עד כדי כך שחיידקים אינם יכולים לגדול על המזון ולקלקל אותו. הוא דומה למזון היבש הרגיל.
מזון טרי – זהו מזון שעבר תהליך של פיסטור, חימום קל עם סגירה הרמטית ולאחר מכן שמירת המזון בקירור עד להגשתו לכלב הגרגרן. (אורך החיים של מוצר כזה הוא כ-2-4 חודשים).
מזון צמחוני – כן, למרות שהכלב הוא טורף בנשמה, תעשיית המזון לכלבים המציאה לנו גם מזון כלבים צמחוני. מזון זה עשוי ממרכיבים צמחוניים כגון: שיבולת שועל, אפונה ותפוחי אדמה. הסיבה להזנת הכלב במזון מסוג שכזה יכולה להיות מסיבות אתיות של בעל הכלב או מסיבות בריאותיות במקרים של אלרגיה מאוד חריפה למזון הרגיל.

כיצד לבחור מזון לכלבים טוב?

על מנת לבחור לכלביכם את המזון הטוב ביותר עליכם לוודא מספר דברים באמצעות בחינת תווית המזון שעל גבי המוצר.
בדקו שהמזון מכיל לפחות 50% בשר ויתר המרכיבים מירקות. מזון כלבים זולים ופחות טובים יכילו דגנים שונים בכדי להגדיל את נפח המזון באמצעות מרכיבים זולים. אם בכל זאת יש
חשוב שמרכיב החלבון במזון יגיע ברובו מבשר!
המנעו ממזונות המכילים חומרים משמרים כדוגמת: BHA, BHT ו-Ethoxyquin. ויטמין E וויטמין C הם חומרים משמרים טבעיים, טובים ובריאים.

חני ענפי, שירותי חירום, הצלה ולכידה של חיות מחמד – טלפון: 054-5710953